Domov Program 05 Podpora využitia motorového paliva CNG v slovenskej doprave

Jazda na zemný plyn sa oplatí

Čo je CNG
CNG je skratka pre Compressed Natural Gas, teda stlačený zemný plyn. Je to rovnaký plyn, ktorý používame na varenie, kúrenie alebo ohrev teplej vody. Stlačený na 200 atmosfér sa plní do vozidiel a využíva sa ako alternatívne palivo.
 
Rozdiel medzi CNG a LPG
Popri CNG má na Slovensku veľa priaznivcov aj plyn LPG (Liquified Petroleum Gas). Aký je medzi nimi rozdiel? LPG vzniká ako vedľajší produkt pri rafinácii ropy, zatiaľ čo CNG je klasický zemný plyn stlačený pod tlakom 200 atmosfér.  Keďže zemný plyn je ľahší ako vzduch, autá jazdiace na CNG môžu na rozdiel od áut na LPG parkovať aj v podzemných garážach (pri úniku zemný plyn stúpa nahor a ľahko sa odvetráva). Ďalšou výhodou je, že autá netreba prerábať, keďže sa sériovo vyrábajú s duálnym spaľovaním zemného plynu a benzínu (v prípade potreby môžete prepnúť na benzín). V kufri CNG auta vám navyše nezavadzia žiadna plynová fľaša, keďže vozidlo je na tento typ pohonu prispôsobené už od výroby.

Výhody CNG
Úspora: Vďaka zľavám od výrobcov až do výšky 5 300 € a finančnému príspevku od EkoFondu vo výške 2 000 € výrazne ušetríte už pri kúpe vozidla. Navyše, CNG je pri prepočte na kilometer jazdy vždy lacnejšie než hociktoré iné fosílne palivo (benzín, nafta či LPG). Počas celej doby jazdenia tak môžete ušetriť až 50 % nákladov na palivo.
Ekológia: V porovnaní s klasickými palivami (naftou, benzínom) uniká pri spaľovaní CNG do ovzdušia o štvrtinu menej CO2 a takmer žiadne sadze.
Bezpečnosť: CNG je ľahší ako vzduch a pri úniku stúpa nahor a stráca sa v atmosfére. Preto vozidlá na CNG môžu parkovať v podzemných garážach. Plnenie CNG je samoobslužné a zvládne ho každý.
Spoľahlivosť: dojazd vozidiel na CNG môže byť až 450 km, osobné autá sú konštruované ako dvojpalivové. Ak sa Vám minie CNG a v blízkosti práve nie je žiadna plniaca stanica CNG, môžete prepnúť na benzín.
Pohodlie: CNG vozidlá sú na tento typ pohonu pripravené už od výroby. Ich jazdné vlastnosti , komfort a veľkosť batožinového priestoru sú porovnateľné s ich benzínovými alebo naftovými verziami.

Kde natankujete CNG
SPP na Slovensku prevádzkuje 7 samoobslužných plniacich staníc CNG. Stanice sú otvorené nonstop. Ďalšie dve verejné PS CNG prevádzkuje vo Zvolene a v Banskej Bystrici SAD Zvolen.

Novinky

1/66
30.11.19995,870x zobrazené
 Bratislava, 18. júna 2009 – Predseda Správnej rady neinvestičného fondu EkoFond Jean Jacques Ciazynski dnes v Bratislave vyhlásil výsledky prvé...

Médiá

1/34
30.11.19998,831x zobrazené
Bratislava 10. decembra (TASR/OTS) - Skupina Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) začína intenzívne napĺňať politiku Európskej únie na podporu...

Prehľad obsahunávrat hore

Ospravedlňujeme sa Vám za dočasné vypnutie niektorých častí našej stránky.
V súčasnosti pre Vás pripravujeme celkom nový obsah.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na t.č . : 02/ 626 22 032.

EkoFond, n.f.